
INDIVIDUÁLNÍ TRÉNINK, SKUPINOVÉ SEMINÁŘE
Na čem můžeme společně pracovat
PROGRAMY
Metoda spirální stabilizace nabízí různé úrovně cvičení. Začínáme od jednoduchých cviků a postupně přidáváme na složitosti a intenzitě. Cvičení je možné individuálně přizpůsobit.
Cvičení je vhodné i pro děti od 8 let.


KOMPENZACE SKOLIÓZY
Metoda spirální stabilizace nabízí pohybovou léčbu skoliózy. Důraz klademe na odstranění svalových dysbalancí, procvičujeme zkrácené a ochablé skupiny svalů. Snažíme se dosáhnout koordinace pohybů pro správnou chůzi, která bývá narušena. Důležité je vytvoření nového pohybového stereotypu pro mozek, který nevnímá skoliózu jako dysbalanci. Cvičíme ve svislé ose, aktivace svalů ve spirálních řetězcích umožňuje centraci páteře a její protažení vzhůru.
Pro dospělé
Úleva od bolesti zad, částečná kompenzace skoliotické křivky, nezhoršování stavu, kompenzace nevhodné jednostranné fyzické zátěže např. v zaměstnání nebo při sportu.
Pro děti 8 - 16 let
Cvičení spirální stabilizace je velmi vhodné pro děti se skoliózou. Využijeme ho u vrozené skoliózy i jako kompenzaci nevhodných pohybových návyků u dětí a následné skoliotické držení těla. Skolióza se může vytvořit také v období rychlého růstu např. v dospívání.
U dětí do 16 let je možné pravidelným cvičením dosáhnout velmi dobrých výsledků.
U dětí do 15 let uvítám přítomnost dospělého rodiče při cvičení. Vaše pomoc a podpora doma je velmi důležitá.
Konzultace s lékařem je vítaná. U velkých skolióz je nutná spolupráce s lékařem, případně fyzioterapeutem (zajištění kontrolních rentgenových snímků).
CVIČENÍ PŘI VÝHŘEZU MEZIOBRATLOVÉHO DISKU
Cítíte napětí v bederní páteři? Máte problém při hlubokém předklonu a ohýbání? Pociťujete nepříjemný tlak, který se šíří do dolních končetin? Výhřez meziobratlového disku neboli výhřez plotýnky není rozhodně příjemnou záležitostí! Cvičení spirální stabilizace je skvělou preventivní terapií pokud jste v ohrožení. A pokud se plotýnka už pohnula nebo došlo dokonce k výhřezu je možné toto cvičení využít jako rehabilitaci.
Meziobratlová ploténka (disk) je tvořena pevným vnějším vazivovým prstencem a rosolovitým vnitřním jádrem. Při narušení vnější vrstvy ploténky se vnitřní část jádra tlačí ven. Výhřez ploténky se nejčastěji projevuje mezi prvním bederním obratlem a křížovou kostí nebo mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem.
Rizikové vlivy
- Nadměrná zátěž, jednostranné přetížení páteře
- Degenerativní opotřebení plotének
- Dlouhodobé vadné držení těla, oslabené břišní a zádové svalstvo
- Sedavý styl života nebo zaměstnání
- Úrazy
- Výhřez ploténky se často projeví při prudkém pohybu (nejčastěji z předklonu do narovnání se – tzv. "rupne" v zádech)
- Ploténka vydrží velký tlak, ale rizikové je dlouhodobé přetěžování (v zaměstnání ale i u sportu)
Cvičení spirální stabilizace vytváří protažení páteře do délky a umožňuje regeneraci meziobratlových disků..



PREVENCE BOLESTI ZAD
Trápí vás bolest zad? Máte sedavé zaměstnání a potřebujete protáhnout tělo? Nebo máte fyzicky náročnou práci a vaše tělo si nestíhá odpočinout? Cvičení spirální stabilizace v sobě spojuje uvolnění i posílení svalových skupin tak, aby vše harmonicky spolupracovalo.
Cvičení se naučíte nejdříve pod vedením trenéra, terapeuta. Poté cvičíte podle osobního plánu sami doma. Průběžně se můžete objednat na individuální trénink, kde zkontrolujeme a upravíme vaše cvičení.
Pokud si nejste jisti provedením cviků, je možné využít mobilní aplikaci Spiralista, kde najdete podrobný popis cviků v hlasové i obrazové formě.
Základní program
Na začátku je nutné dobře zvládnout základní cviky. Tato fáze je většinou rozdělena na čtyři setkání, postupujeme podle vaší kondice a šikovnosti. Základních cviků je 11.
Pro pokročilé
Poté co zvládáte správné provedení cviků, můžeme zvyšovat jejich opakování, tempo a odporovou zátěž, kterou vytváří elastické lano. Cviků pro pokročilé je 160, takže cvičení můžeme obměňovat. Příjemné je i cvičení v tempu s hudbou.
KONDIČNÍ CVIČENÍ
Pohyb a sport je skvělá věc. Když je ho ale moc, může způsobovat problémy. Ne všechny sporty jsou pro lidské tělo ideální a vyvážené. Mnohdy se stává, že za cílem zvýšení kondice a dosažení sportovních úspěchů dochází k obrovskému přetížení některých svalových skupin. Bohužel i u dětí a mládeže, kteří jsou navíc v prudkém růstu a jsou při nadměrné zátěži ve větším ohrožení negativními dopady.
Spirální stabilizaci můžeme cvičit v intenzivní, kondiční formě se sportovním lanem, které vytváří silnější odpor než lano pro rehabilitaci. Intenzitu cvičení můžeme zvýšit počtem opakování, tempem a zvýšeným výstupem na step u cviků s balanční deskou. Nejprve začínáme cvičit s rehabilitačním lanem. Teprve po dobrém zvládnutí cviků můžeme přejít na lano sportovní.
Spirální stabilizace je zdravé kondiční cvičení, které posiluje vyváženost svalového rozložení a koordinaci svalů ve spirálních řetězcích. Je skvělé ho zařadit jako součást sportovního tréninku, nebo ho využít samostatně pro zlepšení kondice.




MANUÁLNÍ TECHNIKY - MASÁŽE
Manuální techniky na závěsu jsou speciální masáž, kterou vytvořil MUDr. Smíšek a jeho tým. Provádí se v rámci spirální stabilizace nejlépe před cvičením. Závěsný systém umožňuje velmi jemnou trakci páteře, protažení a uvolnění problematických partií.
Tělo je v závěsu uvolněno také působením gravitace. Masáž se provádí v lehu na boku nebo na zádech. Nikdy nepracujeme přes bolest. Zkušený terapeut může díky závěsnému systému velmi jemně řídit intenzitu masáže a díky komunikaci s masírovaným upravit sílu působení. Jedná se o velmi příjemnou, šetrnou ale účinnou proceduru.
Pro tuto masážní techniku doporučuji vhodné sportovní oblečení (pro ženy legíny a sportovní podprsenku, pro muže tepláky).